חתולים, אנשים והמגפה השחורה – אלה שהחזיקו חתולים ניצלו

בהיסטוריה הארוכה של מערכות יחסים בין בני אדם לבעלי חיים, בולטים כמה פרקים בהם מין אחד תרם תרומה משמעותית להישרדותו של אחר. לעתים רחוקות חתולים מקבלים קרדיט על הישג כזה-לעתים קרובות יותר כלבים או סוסים, ואז, בדרך כלל בתקופות מלחמה-אבל המגפה השחורה של אירופה היא אחת מאותן פעמים.

על רקע הרומאים הקדמונים, בכיבוש מצרים, הביאו את החתולים הביתה לאירופה. חתולים סבלו לאחר מכן מתקופת חוסר חיוב בימי הביניים האמונות הטפלות, כיוון שהם התחברו למכשפות ולשטן; כמה אנשים האמינו שחתולים שחורים הם מכשפות בתחפושת, או שהם סייעו למכשפות בביצוע מלאכתן. אלה שהחזיקו חתולים כחיות מחמד היו מושא לחשד רב, וציד חתולים נרחב הוביל כמעט להיכחדותם.

כאשר חולדות מאסיה הביאו את המגיפה הבוכנית לאירופה באמצעות ספינות סחר באמצע 1300, המגיפה (הידועה בשמה המגיפה השחורה, המגיפה הגדולה, המוות השחור והתמותה הגדולה) חלפה ברחבי היבשת, וכתוצאה מכך הייתה הרסנית אובדן חיי אדם. בסך הכל, שליש מאוכלוסיית אירופה-כ -34 מיליון איש-מתו. באנגליה בלבד, יותר ממחצית האוכלוסייה האנושית נספתה; בחלקים מסוימים של צרפת, תשעים אחוז.

לקח לשלטונות זמן להבין את הסיבה לבעיה. בשלב מסוים הם בדקו את התיאוריה שהמחלה מופצת על ידי כלבים וחתולים; לפיכך הורה ראש עיריית לונדון להוציא להורג את כל חיות המחמד הללו. למרות השמדתם של מיליוני בעלי חיים נלווים, אולם המגיפה לא שככה אלא למעשה האיצה, שכן כמובן שחיסול כל החתולים התגלגל במהרה בעקבות התפוצצות של אוכלוסיית החולדות.

בסופו של דבר התברר כי אנשים שהחזיקו חתולים, בניגוד לחוק, הסתדרו טוב יותר; שכן החתולים, לפי טבעם, הרגו את החולדות שנשאו את הפרעושים שנשאו באמת את המגפה. אנשים החלו לאט להסיק את הקשר בין מחלת חולדה לפשפשים. כשהאמת סוף סוף התבררה, חתולים הועלה במהירות למעמד של גיבור, ועד מהרה הפך להיות מוגן על ידי חוק.

המגיפה הגדולה הסתיימה כשהפרעושים החלו למות, כחלק ממחזור חייהם הטבעי, בקור הסתיו והחורף. מכות שלאחר מכן יבקרו באירופה לאורך דורות רצופים, ויבשות אחרות סבלו מהתפרצויות דומות; רק במאה ה -19 המדענים באמת החלו להבין את האפידמיולוגיה של המגפה. הגדלת התנאים הסניטריים לאורך זמן סייעה להפחתת שכיחותה, ועם גילוי האנטיביוטיקה במאה ה -20, איום המגיפה צומצם מאוד.

האם יהיה זה מתיחה לומר שעל ידי שליטה על אוכלוסיית המכרסמים חתולים הצילו בני אדם מהכחדה? לפחות, בני אדם באירופה? לכל הפחות, לחתולים מגיע קרדיט על כך שהם הצילו בגבורה את המינים שבאופן בורות כמעט חיסלו אותם.

(ג) ליסה ג’יי לר 2006Source by Lisa J. Lehr

Empfohlene Artikel

Schreibe einen Kommentar

Deine E-Mail-Adresse wird nicht veröffentlicht. Erforderliche Felder sind mit * markiert.